Hakkımızda


Tarih, Milletlerin Hafızasıdır!

Tarih Bilinci Dergisi olarak yaklaşık 9 yıl önce çıktığımız bu yolda, ilk adımımızı atarken zihnimizde yalnızca bir doğru vardı. Bu doğrudan asla ödün vermedik her yaptığımızın, her söylediğimizin yanınına koyduk, yakıştırdık. Şimdilerde bu doğru sloganımız oldu ve yine dilimizden düşmüyor. "Tarih, Milletlerin Hafızasıdır!"

En faydalı yeniliklerin ihtiyaçlardan yola çıkarak saptanabildiği gerçeğine odaklandık ve eksikliklerlimize yöneldik. Coğrafyamızda tarih bilinmiyor, biliniyorsa da bilinçten yoksun bırakılmış zihinlerde kalıyor. Bu nedenle fikirler seda bulduğu anda en uç noktalara erişiyor, haliyle ya doğru oluyor ya da külliyen yalan. Karşıt görüşlere tahammül kalmıyor, söylenen yüreğimize sinmiyorsa anında saf dışı bırakılıyor. İşte burada eksikten kastımız tam manasıyla anlam kazanıyor. Yenilenen yüzüyle Tarih Bilinci Dergisi farklı fikirleri bir araya getirmeyi, yeni bir bilinç, yeni bir platform oluşturmayı amaçlıyor.

Hiç bir siyasi ideolojiye bel bağlamadan yalnızca araştırarak öğrenmeyi ve öğrendiklerimizi aktarmayı amaç edinerek hazırladığımız dergimizin Genel Yayın Yönetmenliğini Prof. Dr. Mehmet ÇELİK üstlenmiştir.Hasan Konuk, Cemil Ertem, Talha Uğurluel, Orhan Kılıç, Taha Niyazi Karaca, Necmettin Alkan, Fikri Akyüz, Nihat Bulut, Mehmet Maksudoğlu'dan oluşan zengin yazar kadrosu ile her ay tarihe farklı bir açıdan bakacak, bildiklerinizin aksine fikirlerinize yeni parantezler ekleyeceksiniz.